تبلیغات
کارو فناوری الشتر - طرح درس روزانه کار و فناوری
 
کارو فناوری الشتر
دولت و ملت ، همدلی و همزبانی»
درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت استفاده همکاران گرامی و دانش آموزان عزیز می باشد.

مدیر وبلاگ : حمزه امیری
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

-مشخصات کلی

نام درس:کاروفناوری        پایه ی تحصیلی:هفتم متوسطه         نام مدرسه:....... 


نوع طرح درس: روزانه                        موضوع درس:  پودمان1نوآوری وفناوری      

مدت جلسه:45دقیقه                          تعداد دانش آموزان:27نفر              

تاریخ اجرا: هفته دوم مهرماه                        صفحات:1تا7   


 2-هدفها:

حیطه های رفتاری

2-1-هدف کلی:

دانش آموزان با مفهوم ایده،سیستم،نوآوری،فناوری ونگرش سیستمی درگروه ومدیریت زمان آشنا

 می شوند.

شناختی،مهارتی

نگرشی

2-2-هدفهای جزیی:

 دانش آموزان در پایان این درس:

1- با تعریف ایده پردازی،نوآوری،خلاقیت واختراع آشنا می شوند.

2- با شیوه های پرسش گری،تفکرانتقادی وبارش فکری ومشارکت درگروه آشنا می شوند.

3- پس از پرکردن جداول باشیوه های هم اندیشی آشنا می شوند.

4- با انجام طراحی  ص 5 به صورت فردی ایده های جدیدتری برای پرورش خلاقیتش را فرا می گیرند.

 

                                      

 

شناختی

 

شناختی،مهارتی

مهارتی

 

مهارتی

 

 

2-3-هدفهای رفتاری:

در پایان تدریس دانش آموزان باید بتوانند:

1- تفاوت ایده ونوآوری را بشناسند.

2- برای پرورش خلاقیت باروش ارتباط اجباری بین کلمات (مثل صندلی وچرخ)آشنا شوند

3- نام چندمخترع واختراع آنان رانام ببرند.

4- اجزای تشکیل دهنده یک سیستم رابامشاهده به طور کامل بیان کنند.

5- تصاویر(4-1 )ص 5 کتاب را کاملا" تفسیر نمایند.

6- ازطریق روش مشورت گروهی به دوطریق مسئله 6-1 ص6را با توجه به محدودیت های گفته شده درمسئله حل کنند.

7-با مراحل طراحی وساخت یک محصول فناوری آشنا شود

 

 

شناختی    

شناختی

شناختی

 

شناختی،مهارتی

مهارتی

نگرشی،مهارتی 

  

شناختی

 

3- وسایل آموزشی:

 

کتاب درسی،تابلوی کلاس، رایانه،اجزای بازشده یک سیستم ساده مثل خودکارو ...) ،اسلایدهای نمایشی،تصویر و عکس

 

4- روشهای تدریس:

 

ایفای نقش، دریافت مفهوم،بارش فکری ، آموزش پژوهش ،هم اندیشی،ایجادفضای ایده پردازی وتفکرانتزاعی،پرورش خلاقیت

 

 5- آرایش کلاس:3دقیقه

 

 

در هنگام کار گروهی دانش آموزان نیمکت جلو به سمت دوستان هم گروه خود در نیمکت عقب بر می گردند و به روش گروهی می نشینند این به صورتی است که یک ردیف کناردیوار وهم گروهشان مقابل آنها،همگی ازیک سمت روبه معلم هستند.،در صورت وجود صندلی در کلاس،صندلی ها از حالت ردیفی به شکل نیم دایره چیده خواهد شد.

 

 6- قبل از شروع درس:      آرایش کلاس پیش ازآمدن معلم درهرجلسه        

                               

 

6-1- شروع کلاس با نام و یاد خدا

6-2- سلام و احوالپرسی و بررسی وضعیت کلی دانش آموزان

6-3- حضور و غیاب دانش آموزان به صورت پرسش از سرگروه ها یا نماینده کلاس

6-4-ارائه یک جمله ی آموزنده توسط معلم یا دانش آموزان یاقرائت یک آیه از قرآن از دفترچه آیات آسمانی موجوددرکلاسها توسط یکی ازدانش آموزان

6-5-جمع آوری وتحویل وبررسی تکالیف ازسرگروهها و پیگیری موارد احتمالی

6-6- یادآوری درس گذشته ومرور عناوین مهم آن

 

    7- رفتار ورودی:از دانش آموزان انتظار داریم:

 

7-1-مفهوم اختراع ومخترع رابدانند.

7-2- ارتباط اختراعهای کنونی راباآفرینش پدیده های موجود در طبیعت بدانند.

7-3- با چندمخترع واختراع آنان آشنا باشند.

 

 8- ارزشیابی تشخیصی :(همراه با تشویق)           6 دقیقه

 

8-1-از یکی از گروه ها می خواهم چندنمونه ازاختراعات بشرراکه می شناسند نام ببرند.

8-2-از یکی از دانش آموزان می خواهم چنداختراع ومشابه آفریده آن را درطبیعت معرفی کند.

 

 9- آماده سازی:                                            3 دقیقه

 

9-1-ایجاد انگیزه در دانش آموزان به کمک الگوی دریافت مفهوم:

ابتدا چند نمونه تصویر یا اسلاید از فناوریها وخلاقیتهابه کمک تخته هوشمندبه دانش آموزان نشان می دهم و به آنها می گویم این تصاویر در رابطه با درس امروز هست .

پس از ارائه چند نمونه و بیان نظر خودم ، نظر آنها را در باره نمونه هایی جدید که به آنها نشان می دهم می پرسم.

سپس از آنها می خواهم نمونه های جدید دیگری آنها ارائه دهند.مثالی بزنند که اختراع آنهاکاربشرراراحتر کرده وبگویندازچه چیزی درطبیعت الهام گرفته شده است.

  

 

10- ارائه درس:                                           26  دقیقه

من درس امروز را در دو بخش و با دو شیوه (بارش فکری وتحقیق وپژوهش)تدریس می کنم .

 

الف) قسمت اول : با روش بارش فکری

*مرحله اول:

ابتدا توجه دانش آموزان را به تعریف نوآوری در متن کتاب جلب می کنم از روی خط کتاب خوانده و آن را به عنوان یک تعریف مهم علامت گذاری می کنند.سپس با طرح چند پرسش موضوع درس را مطرح می کنم. سوالاتی از قبیل:

1- در مورد نوآوری چه می دانید؟

2- چه اختراعاتی را در اطراف خود سراغ دارید که دراثرآفرینندگی ونوآوری صورت می گیرد؟

3- در مورد فایده هاواهدافی که این اختراعات به دنبال داشته چه می دانید؟

4- یک اختراع یانوآوری چه هنگام صورت می گیرد؟

*مرحله ی دوم:

از بچه ها می خواهم گروه خود را تشکیل دهند و به قوانین این روش کار گروهی توجه کامل داشته باشند(احترام به نظرات هم هرچنددرست نباشد) در صورت لزوم یکبار دیگر قوانین روش بارش فکری را یادآوری می کنم.

به آنها یادآورمی شوم که در فرصت محدود تعیین شده با اعضای تیم خود در مورد سوالات مطرح شده بحث و بررسی کنند،در این مدت سرگروهها وظیفه دارند همه ی نظرات را ثبت کنند پس از پایان مهلت مقرر  گروه هابه ترتیب و با رعایت نوبت ایده های خود را مطرح کنند .

در پایان این مرحله تشکر خود را از ایده های بچه ها هرچند خیلی زیاد نباشد بیان می کنم تا بچه ها هرچه بیشتر تشویق به ارائه ایده های بیشتر در آینده شوند.

*مرحله سوم:

پس از نوشتن ایده ها روی تابلو به بررسی آنها به کمک خود بچه ها می پردازم :

ایده های نامناسب ،مشابه،دارای غلط علمی،و یا تکراری حذف می شوند. ایده های خوب ، عالی و خلاقانه مشخص می شوند.

*مرحله چهارم:

ایده های بچه ها جمع بندی شده به کمک خود آنها نظراتی که دارای اهمیت بیشتری دارند مشخص می کنم.اگر نکته ای از درس از دید بچه ها دور مانده باشد خودم به عنوان عضوی از کلاس آن را مطرح می کنم.همچنین با مراجعه به کتاب و تفسیر شکلها جمع بندی نهایی را انجام می دهم.

در پایان گروه هایی که ایده های بیشتر یا خلاقانه تری داشته اند مورد تشویق من و دوستانشان قرار می گیرند.ودرچک لیست موجوددرپوشه کار علامت می زنم.

تکمیل یادگیری : در جهت تکمیل درس،پایدار شدن آموخته های بچه ها و تنوع در ارایه مطلب ازروی درس هم روخوانی انجام می گیرد.

ب) قسمت دوم : روش پژوهش آموزش

*مرحله اول: برای جلسه بعد ازدانش آموزان می خواهم تا در مورد زندگینامه مخترعینی که درص4 کتاب آمده اطلاعات بیشتری جمع آوری ودراختیاردوستانشان درکلاس قراردهند ودراین موردبه پژوهش بپردازند. به آنها گفته بودم می توانند در این مورداز منابعی مثل کتابهای علمی یا اینترنت یا مشورت باوالدینشان بهره ببرند.

 

11- فعالیتهای تکمیلی:                                  7  دقیقه

 

11-1-ارائه خلاصه درس:

*بوسیله نوشتن رئوس مطالب درحین تدریس ومروربرآنها دراتمام کار

 

11-2- ایجاد فرصت سوال

پاسخ به سوالات دانش آموزان و توجه به نوع سوالات مطرح شده جهت  ارزیابی از میزان آموخته ها و رفع اشتباهات احتمالی یا نواقص یادگیری

 

11-3- تعیین تکلیف:

* ثبت نتایج هم اندیشی گروها ازجداول صفحات 1تا6 و ارائه گزارش پژوهش ص4 ویافتن راه حل پرسش ص6برای جلسه بعد

*درخواست مطالعه 7صفحه بعدی درس وداشتن آمادگی بیشتر برای دادن پاسخهای مناسب تر توسط گروها.

 

11-4- ارزشیابی تکوینی:

*در کتاب (کاروفناوری)سعی شده به پاسخ های حین تدریس ارزش گذاری شود نه محفوظات





نوع مطلب :
برچسب ها : طرح درس کار و فناوری،
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 18 دی 1393
حمزه امیری
چهارشنبه 28 شهریور 1397 04:24 بعد از ظهر

Kudos! Quite a lot of info.

cialis alternative cialis 5mg cialis 20 mg prix de cialis rx cialis para comprar cialis prices in england we use it cialis online store cialis prices in england generic cialis 20mg uk buy cialis online nz
سه شنبه 27 شهریور 1397 01:14 بعد از ظهر

Amazing a lot of superb tips!
buy cialis online cheapest cialis pills price each cialis generic tadalafil buy costo in farmacia cialis cialis generico lilly cialis 20 mg best price low dose cialis blood pressure cialis baratos compran uk cialis 5 mg cialis alternative
پنجشنبه 15 شهریور 1397 12:56 قبل از ظهر

Amazing data. Many thanks.
generic cialis at walmart cialis 30 day trial coupon cialis qualitat cialis coupons printable acquisto online cialis cialis coupon does cialis cause gout cialis canada on line when can i take another cialis cialis soft tabs for sale
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:08 بعد از ظهر

Thanks! A good amount of material.

canada online pharmacy trusted pharmacy canada canadian medications by mail are canadian online pharmacies safe northwest pharmacy canada canada pharmaceuticals online trusted pharmacy canada scam pharmacy canada 24 drugs for sale canada online pharmacy
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:29 قبل از ظهر

You said it perfectly.!
is it safe to buy viagra online buy viagra overnight delivery buy generic sildenafil buy viagra cheap online buy sildenafil tablets where to buy viagra online where can i buy viagra online uk buy viagra online safely best buy viagra viagra buy usa
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:57 بعد از ظهر

Superb material. Many thanks.
cialis lilly tadalafi cialis prezzo al pubblico il cialis quanto costa buying cialis on internet buy cialis online cheapest if a woman takes a mans cialis low cost cialis 20mg get cheap cialis cheap cialis bulk cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:24 قبل از ظهر

Fantastic knowledge. Many thanks!
buy cialis we choice cialis pfizer india cialis prezzo al pubblico cialis patent expiration cialis canadian drugs cialis prezzo di mercato cialis for sale in europa cialis side effects dangers walgreens price for cialis overnight cialis tadalafil
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:40 قبل از ظهر

You stated this fantastically.
female cialis no prescription buy cialis uk no prescription enter site 20 mg cialis cost cialis 30 day trial coupon we recommend cialis best buy cialis italia gratis buy online cialis 5mg cialis generic tadalafil buy cialis for bph how do cialis pills work
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:38 قبل از ظهر

With thanks! Valuable stuff.
buy viagra cheapest price generic viagra online usa how to get a viagra prescription viagra online prescription to buy viagra uk viagra online pharmacy viagra viagra online pharmacy usa buy cheap viagra online safely buy viagra online
یکشنبه 21 مرداد 1397 08:32 بعد از ظهر

You actually mentioned it adequately!
canadian drugs generic cialis cipla cialis online canada discount drugs cialis buy cialis sample pack online cialis we like it cialis price look here cialis order on line cialis 20 mg effectiveness callus cialis generico postepay
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:41 قبل از ظهر

With thanks! I enjoy this.
wow look it cialis mexico we like it safe cheap cialis cilas when can i take another cialis cialis canada buying brand cialis online weblink price cialis no prescription cialis cheap buy cialis uk no prescription compare prices cialis uk
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:14 بعد از ظهر

You actually explained this well!
viagra cialis levitra cialis generico online cheap cialis cialis qualitat acquisto online cialis cialis en 24 hora cialis online napol canadian discount cialis calis cialis 20mg prix en pharmacie
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:04 قبل از ظهر

Good tips. Thanks!
cheap viagra viagra without presc find viagra online buy viagra online without prescription uk where to buy real viagra online viagra cheap prices viagra cheap no prescription online generic viagra pharmacy buying real viagra online levitra
جمعه 3 فروردین 1397 01:27 بعد از ظهر

You actually stated this wonderfully.
cialis kamagra levitra cialis australian price buy cheap cialis in uk cialis generico lilly cialis online click now buy cialis brand buy cialis cheap 10 mg cialis 20 mg cost of cialis cvs dosagem ideal cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر